12.09.2013

Vērienīga ceļojošā izstāde „Eiro – mūsu valūta” uzsāk Latvijas tūri


No 12. septembra ikviens interesents aicināts uz izstādi „Eiro – mūsu valūta”. Izstāde līdz 17. oktobrim bez maksas būs apskatāma Rīgā, bet pēc tam aizceļos uz Daugavpili un noslēgsies Liepājā 2014. gada janvārī.

„Kā uz eiro monētām nonāca Latvijas sudraba pieclatnieka tautumeitas attēls?”, „Kāpēc eiro banknotes izgatavotas no kokvilnas?”, „Ja visas eiro banknotes saliktu vienu aiz otras, cik reizes tās “apietu” apkārt zemeslodei?” ir vien daži no jautājumiem, uz kuriem saistošā veidā var gūt atbildes ikviens izstādes apmeklētājs. Saturiski un vizuāli bagātīgā izstāde ir visaptverošs uzziņas avots gan pieaugušajiem, gan vērtīgs mācību līdzeklis skolām un augstskolām. Izstādē padomāts arī par pašiem mazākajiem apmeklētājiem, kas bērnu stūrītī eiro var iepazīt ar izzinošu spēļu palīdzību.

„Eiropas Komisijas ceļojošā izstāde, kas ar panākumiem ir viesojusies vienpadsmit citās ES dalībvalstīs, sasniegusi arī Latviju. Izstāde sevi pierādījusi kā moderns un pieprasīts veids, kā sabiedrībai pastāstīt par eiro, jo izstāde ir interaktīva ar līdzsvarotu informatīvo un izklaidējošo daļu. Ceru, ka apmeklētāji mājup dosies ar kaut nedaudz lepnuma par šo eiropiešu kopējo sasniegumu – eiro, un ka ar izstādes palīdzību eiro Latvijas iedzīvotājiem kļūs tuvāks,” saka Eiropas Komisijas viceprezidents, Ekonomikas un monetāro lietu un par eiro atbildīgais komisārs Oli Rēns.

„Šī ir pirmā iespēja Latvijas iedzīvotājiem iepazīties ar naudu, kas no nākamā gada 1. janvāra kļūs par mūsu ikdienu. Ievērojamā grafiķa Riharda Zariņa 1929. gadā zīmētā tautu meita, kas atradīsies uz 1 un 2 eiro monētām, sev līdzi nes spēcīgu kultūras mantojumu un tā būs kā tilts, kas savienos neatkarīgās Latvijas izveidoto latu, ko atjaunojām pēc neatkarības atgūšanas, un Eiropas valstu saimes, kurā esam pilnvērtīgi atgriezušies, vienoto valūtu – eiro,” uzsver Ministru prezidents Valdis Dombrovskis.

„Līdz šim atvadas savai ne mazāk iemīļotajai Vācijas markai, Itālijas lirai vai Igaunijas kronai ir teikuši daudzi Eiropas iedzīvotāji un par savu naudu sākuši saukt eiro. Lai Latvijas iedzīvotājs ar lepnumu teiktu „Eiro – mana nauda”, būtu jāsasniedz trīs priekšnoteikumi – uzticēšanās, zināšanas un labvēlīga attieksme. Latvijas iedzīvotāju uzticēšanos eiro bauda jau tagad – Latvijā turpat puse noguldījumu ir eiro, vairāk nekā 80% kredītu ir eiro, un 60% ārējo norēķinu par precēm un pakalpojumiem tiek veikti ar eiro. Savukārt zināšanu ieguve par eiro ir mums visiem kopīgi paveicams mājas darbs līdz Jaunajam gadam. To izpildīt palīdzēs arī izstāde. Labvēlīga attieksme pret eiro nāks līdz ar personisko pieredzi, kad katrs Latvijas iedzīvotājs būs pārliecinājies, ka eiro ikdienā lietot ir ērti, vienkārši un droši,” papildina finanšu ministrs Andris Vilks.

Izstāde būs atvērta apmeklētājiem no 12. septembra un apskatāma līdz 17. oktobrim Rīgas Latviešu biedrības nama Baltajā zālē. No 21. oktobra līdz 29. novembrim tā būs pieejama Daugavpils Kultūras pilī, bet no 2. decembra līdz 7. janvārim – Liepājas Olimpiskajā centrā. Ieeja izstādē ir bez maksas. Izstādes darba laiks: darba dienās ir no 11:00 līdz 19:00, brīvdienās no 11:00 līdz 16:00. Uz izstādi ekskursijās īpaši tiek aicinātas skolnieku un studentu grupas. Izstādē iespējams arī noturēt klašu stundas par eiro un Eiropas Savienību, iepriekš piesakoties pa izstādes koordinatora tālruni 28300095.

*Avots: LR Finanšu ministrijas Eiro komunikācijas nodaļa